Koľkokrát sa musíme popáliť, aby sme sa poučili? Pri kúpe panelov musíte mať oči na stopkách. Ak si stále nie ste istí, či sa vám fotovoltika vôbec oplatí, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by ste mali zvážiť.

Kedy fotovoltika (ne)funguje?

Aby fotovoltika (FV) naplnila váš dom energiou, potrebuje dobré podmienky. Niektoré z nich môžete ovplyvniť, iné nie. Množstvo vyrobenej elektriny samozrejme závisí od počasia. Čo by ste ešte mali vedieť?

Kedy solárne panely nie sú lenivé?

Apríl až september

Najefektívnejšia výroba počas roka

Október-marec

(+) Ak teplota klesne, napätie sa zvýši a tým aj výkon.
(+) Ak slnko svieti dostatočne a nie je hmla alebo dážď, fotovoltika vyrába elektrinu.
(-) V chladných mesiacoch sú dni kratšie a často je zamračené, takže sa nevyrába toľko elektriny.

Kedysi bol jeden dom

Predstavte si dom, ktorý má na streche 28 monokryštalických solárnych panelov Sunport Power. Celkový výkon systému je 10,4 kWp a ročne vyrobí 9 218 kWh:

70 % (6 455 kWh) sa vyrobí od apríla do septembra,
30 % (2 763 kWh) sa vyrobí od októbra do marca.

Samozrejme, prebytočnú vyrobenú elektrinu môžete predať. Na druhej strane, ak potrebujete viac elektriny, ako fotovoltika vyrobí, odoberiete ju zo siete.

Idú dolu

Ak máte plochú strechu, panely musia byť nainštalované na špeciálnej kolmej konštrukcii. V prípade šikmých striech je to jednoduchšie. Kolmý dopad lúčov na solárne panely musí byť v našej oblasti pod uhlom približne 35 až 45°C.

Aby najslabšie ostatné nezasiahli spodnú časť

Solárne panely sa kombinujú do jednotiek, aby sa dosiahlo vyššie napätie, prúd alebo oboje. Existujú tri základné spôsoby zapojenia solárnych panelov – sériové, paralelné a sériovo-paralelné.

Sériové zapojenie je dôležité pri dodávke elektrickej energie do siete. Slnko však musí svietiť na všetky panely rovnomerne. V opačnom prípade sa výkon celého systému rovná výkonu najslabšieho článku. Našťastie túto situáciu dokážu vyriešiť optimalizátory. Umožňujú panelom, na ktoré dopadá viac slnečného svetla, dodávať viac energie a zvyšné panely si môžu oddýchnuť.

Strecha musí napnúť svoje svaly

Nebudeme vám mazať med okolo úst, na udržanie fotovoltického systému v chode je potrebná dobrá kondícia. Strechy nemôžu chodiť do posilňovne, preto si pred vlastnou inštaláciou zistite, či je strecha vôbec stavaná na takúto záťaž. Možno ju budete musieť najprv zrekonštruovať.

Koľko približne váži solárny panel?

20 kg

Správne! Teraz si predstavte, že strecha musí uniesť 20 panelov.

Je to v plameňoch, panebože.

Predtým, ako si necháte nainštalovať fotovoltiku, musíte mať v poriadku kabeláž. „Problémom môže byť hliníkové vedenie, roztavená izolácia, nevhodné ističe alebo vypálené kontaktné svorky. Vo všetkých prípadoch hrozí riziko samovznietenia vodičov,“ varuje Petr Vaverka zo spoločnosti Columbus Energy. Zároveň nesmiete mať elektromerovú skrinku v dreve. Aké je riešenie? Rekonštrukcia alebo výmena elektromerovej skrinky.

POZOR!

S pripojením do siete majú niektorí zákazníci opletačky. Na povolenie môžu čakať niekoľko dlhých týždňov. Na vine je veľa požiadaviek na distribútorov. Spoľahlivá spoločnosť však tieto problémy vyrieši za vás.